Działanie węgla leczniczego

Węgiel leczniczy określany też medycznym jest rodzajem aktywowanego węgla drzewnego, dostępny jest w formie sprasowanych tabletek lub kapsułek. Przyjmuje się go doustnie, a po spożyciu wiąże on substancje znajdujące się w przewodzie pokarmowym, które wzmagają czynność ruchową jelit, a co za tym idzie skutkują przedostaniem się wody do światła jelit i w efekcie biegunkę. Ponadto, udowodniono naukowo, że węgiel powoduje usuniecie z organizmu substancji takich jak: toksyny bakteryjne, bakterie, produkty gnilne, gazy jelitowe, które są przyczyną wystąpienia powyższego schorzenia.

Przede wszystkim, stosowany jest on w zwalczaniu zatruć pokarmowych, a także posiada działanie profilaktyczne, bowiem zapobiega wystąpieniu niestrawności i wzdęć. W wypadku tej dolegliwości należy przyjmować 4-8 tabletek dzienne, jednak gdy zatrucie jest bardzo silne trzeba zwiększyć dawkę i co ważne nie musimy się przejmować tym, że przedawkujemy lek, gdyż bardzo trudno się nim zatruć. Ale to nie znaczy, iż możemy połknąć od razu cale opakowanie węgla na raz, gdyż w jego stosowaniu zachowujemy zdrowy rozsądek. Oprócz tego węgiel medyczny też jest wspaniałym środkiem leczniczym, który oczyszcza organizm z wszelkich toksyn, gdyż wystarczy tylko przez 3-5 dni połykać dwa razy dziennie po dwie tabletki węgla, by czuć się jako nowo narodzony. Oczywiście, gdy decydujemy się na kurację oczyszczającą, musimy pamiętać o tym, by do organizmu dostarczyć większą dawkę produktów bogatych w witaminy oraz makro i mikroelementy, gdyż niestety węgiel usuwa z organizmu zarówno toksyny jak i witaminy.

Poza tym, jest rewelacyjnym antidotum na ukoszenia owadów i gadów, w szczególności węży, w tym żmii. W takim wypadku należy zrobić okład z węgla na ranę i spożyć doustnie podwójną porcję leku w celu oczyszczenia krwi z jadu. Z pewnością, papka węglowa jest też jak najbardziej skuteczna w przypadku większych ran, gdy istnieje ryzyko zakażenia. Nie ulega wątpliwości to, że zmniejsza obrzęk na skórze i minimalizuje uczucie swędzenia, np. po ukąszeniu osy, ale z drugiej strony węgiel ma silne właściwości koloryzujące i może pozostawić na skórze trwały ślad niczym tatuaż. Z pewnością, warto zawsze go mieć przy sobie, gdy wybieramy się na wycieczkę do lasu lub w góry.

Ponadto, czasami skutkiem ubocznym spożywania węgla leczniczego doustnie są zaparcia, aby ich uniknąć, warto za każdym razem lek popić 1-2 szklankami wody, a także w ciągu dnia pomiędzy posiłkami pić co najmniej 6-8 szklanek wody.